Image

Határtalanul pályázat

2023-2024

2024. április 22. és 26. között 5 napot töltött Erdélyben 7. évfolyamunkról 35 diák 4 pedagógus kíséretében. A kirándulás legfontosabb állomásai: Arad – Marosillye – Vajdahunyad – Torda - Segesvár – Fehéregyháza – Brassó – Csíkszereda – Gyilkos-tó – Békás szoros – Korond – Farkaslaka – Kolozsvár voltak. 

Gyönyörű tájak, ízes magyar szó, vendégszeretet, a könyvekből ismert történelmi helyszínek, „megelevenedett” földrajzi ismeretek, új és új kihívások jellemezték a közösen töltött napokat. 

2024. április 8-án, valamint április 15-én előkészítő órákat tartottunk. Diákjaink ismeretei bővültek a határainkon túl élő magyarság létszámára, elhelyezkedésére vonatkozóan. Különös hangsúlyt fektettünk Erdély történelmére, természeti, kulturális kincseire a felkeresendő helyszínekre, településekre fókuszálva. 

1. nap: Szekszárdról indulva pihenővel jutottunk el az 1. állomásra, Aradra, ahol az „Aradi 13 vértanú emlékművét” kerestük fel. Marosillyén meglátogattuk Bethlen Gábor szülőházát, itt érdekes előadást hallgathattunk meg, illetve koszorút is elhelyeztünk. Következő állomásunk a dévai vár volt, amit a vár tövéből tudtunk megnézni. A nap utolsó helyszíneként a Vajdahunyadi várat nézhették meg diákjaink. Csernakeresztúron a szállás elfoglalása, vacsora, majd szabadprogram következett. 

2. nap: Reggeli után indulás Tordára a sóbányába. A következő helyszín Segesvár volt, ahol az óratornyot néztük meg. Innen indultunk tovább Fehéregyházára, Petőfi elestének helyére. Utazás a szállásra, Székelyszentkirályra. 

3. nap: Irány Brassó, az erdélyi szászok egykori központja. Itt közös városnézésre került sor, majd szabadidő. Kihagyhatatlan állomásként indultunk tovább előbb Sepsiszentgyörgyre, majd Csíkszeredára. A szálláson vacsora. 

4. nap: Szállásunkat elhagyva a Békás szoroshoz, majd a Gyilkos tóhoz indultunk. A folyamatos eső aznapi programunkat kicsit átalakította, de Korondra, és utolsó helyszínünkre, Farkaslakára is időben érkeztünk, ahol megkoszorúztuk Tamási Áron sírját. 

5. nap: Utolsó reggel Kolozsvárra indultunk, itt városnézés, Mátyás szülőházának, valamint a Mátyás szobornak a megtekintése volt a program. Utolsó állomásunk Nagyvárad. A gazdag kulturális örökségű városban tett nagyon rövid séta után indultunk vissza Szekszárdra.

A Határtalanul program zárásaként az utazó hetedikesek PowerPoint bemutatók formájában tartottak élménybeszámolót. 

A jó hangulatú 5 napos tanulmányút nagymértékben hozzájárult diákjaink személyiségének fejlődéséhez, szélesedett látókörük és bővültek ismereteik különböző tantárgyi területeken. Érdeklődve hallgatták a kísérők, illetve az idegenvezető által elmondottakat, összekapcsolták a már meglévő tudásukkal és hasznos kérdések feltevésével tovább bővítették ismereteiket. 

Határtalanul pályázat

Megvalósult: 2023. május 8-12.

Iskolánk hetedik évfolyamának 40 tanulója 3 tanár kíséretében Erdélyben járt május 8-ától 12-éig. Az 5 nap alatt 1900 km-t tettek meg és tartalmas programokban volt részünk.

Az első napon Marosillyén Bethlen Gábor szülőházában rendhagyó történelemórán vettünk részt. Majd Déva vára következett, ami után már vacsorával vártak vendéglátóink Csernakeresztúron. A családias panzióban nagyon szívélyes vendéglátásban volt részünk.

Második napon meglátogattuk Vajdahunyad várát. Segesváron megmásztuk a diáklépcsőt, a városi séta után körül néztünk az óratoronyból, majd megkerestük Petőfi Sándor szobrát. Fehéregyházán megkoszorúztuk Petőfi feltételezett elestének helyszínét. A szállásunk ismét egy

fantasztikus helyen volt. A többségében magyarlakta településen – Oroszhegyen- gyönyörű székelykapukat csodálhattunk meg.

Harmadik napon reggeli után útra keltünk a Gyilkos tóhoz. Miután a tavat körbe túráztuk, és egy-két kürtős kalácsot elmajszoltunk, a Békás szoroson is leereszkedtünk a Békás szoroson is. Délután Korondon nézhettek körül és vásárolhattak a gyerekek, majd Tamási Áron szülőfaluját és síremlékét látogattuk meg Farkaslakán.

Negyedik napon egy Marosvásárhelyi városnézés után a Tordai sóbányába ereszkedtünk le, majd a Tordai hasadékban túráztunk. A napot már Kolozsváron fejeztük be.

Utolsó napunkon megtekintettük a főteret, Mátyás király szobrát, és megkerestük a szülőházát is. Utolsó ottani megállónk pedig Nagyenyeden volt. Itt megcsodáltuk a Bethlen Gábor Kollégiumot, majd elsétáltunk az emlékműig, ahol a hős diákokra emlékeztünk – Jókai Mór: A nagyenyedi két fűzfa című műve alapján.

Élményekkel gazdagon "megrakodva" tértünk haza.


Galéria >>
Megvalósult: 2022.06.27-29.
Előkészítő foglalkozás: 2022. június 10.
Az utazásban részt vevő diákokkal megismertettük a Felvidék rövid történetét, az itt élő magyarság elhelyezkedését, a történelmi családok – például Rákóczi – történelmi jelentőségét. Az előzetesen kiadott gyűjtőmunkát bemutatják a diákok, amely során felvidéki magyarokkal, híres írókkal, költőkkel és műveikkel ismerkednek meg.

Az utazás során érintett települések:
Kassa, Zsigra, Lőcse, Betlér, Dénesfalva, Tátra Lomnic, Dobsina, Igló, Késmárk

Az utazás során megtett kilométer: 1500 km
 
Tanulmányi kirándulás rövid bemutatása:
Az első napot Kassán töltöttük, ahol egy idegenvezető segítségével ismerkedtünk meg a várossal. Meglátogattuk a Rodostói Házat, megtekintettük a Szent Erzsébet Székesegyházat, ahol megkoszorúztuk a Rákóczi sírhelyet. A történelmi városközpontot az őrtorony kerengőjéről csodálhattuk meg. Ezt követően megérkeztünk Dénesfalvára a szálláshelyünkre, ahol finom vacsorával, kényelmes és kulturált szállással fogadtak minket.
A második napon Lőcsén kezdtük kirándulásunkat, ahol idegenvezetőnkkel megtekintettük a város történelmi és kulturális nevezetességeit (Szent Jakab templom, Városháza, Szentlélek templom), amelyeket a csaknem teljes épségben megmaradt városfalak ölelnek körbe. Ezt követően Zsigrán felkerestük a Szentlélek templomot, ahol megcsodálhattuk a páratlan értékű, középkori eredetű falfreskókat, amely az UNESCO Világörökség része.
A következő úticélunk Igló volt, ahol végig sétáltunk Európa leghosszabb lencse alakú terén, így ismerkedtünk meg a város nevezetességeivel. A szállás felé menet útba ejtettük Tátra Lomnicot, amely igazán szép zárása volt ennek a csodás napnak.
A kirándulás utolsó napján a Világörökség részeként számon tartott Dobsinai Jégbarlanghoz látogattunk el, amelyet követően Betlérre utaztunk. Itt körbe vezettek minket az Andrássy család vadászkastélyában és sétát tettünk a kastély mögött található angol parkban. Ezt követően hazafelé indultunk.

Értékelő óra: 2022. szeptember 5.
Az utazásban részt vett 32 gyermeket csoportokra osztottuk és sorsolás útján kapták meg a kirándulás során érintett helyszíneket, amelyekről prezentációt, beszámolót kellett készíteniük. Ezek megtekintése után közösen megbeszéltük az élményeket, tapasztalatokat és értékeltük a tanulmányi kirándulást. Örömmel hallgattuk, ahogy a gyerekek a látottakat összefűzték történelmi, földrajzi és irodalmi ismereteikkel. Mindenki sok élménnyel gazdagodott az út során, amelyet szívesen megosztottak osztálytársaikkal, családtagjaikkal is.

A projekt legfontosabb eredményei, tapasztalatai:
A jó hangulatú 3 napos tanulmányút nagymértékben hozzájárult a diákok személyiségének fejlődéséhez, szélesedett látókörük és bővültek ismereteik különböző tantárgyi területeken. Érdeklődve hallgatták az idegenvezetők által elmondott történeteket, összekapcsolták a már meglévő tudásukkal és hasznos kérdések feltevésével tovább bővítették ismereteiket. A hetedik évfolyam 3 osztálya nagyon jól összekovácsolódott az út során, új barátokat szereztek, segítették egymást a kirándulás során, így szociális készségük is nagymértékben fejlődött.

Galéria>>